IPCop - Samodzielna dystrybucja Linux, pełniąca rolę routera i firewalla z polskim interfejsem i zarządzaniem przez przeglądarkę.
1. Łączymy się przez modem z internetem (jeżeli nie łączymy się przez modem z internetem tylko przez kabel ethernet to omijamy ten punkt)

W przypadku gdy mamy Neostradę, SDI lub modem musimy dodatkowo skonfigurować IPCop, w tym celu wpisujemy na dowolnym komputerze w sieci adres IP IPCop -a np.: https://192.168.0.1:445 pokazuje nam się panel administracyjny, wybieramy kolejno z zakładek Sieć (w tej chwili zostaniemy poproszeni o podanie loginu i hasła, jako login wpisujemy admin, a hasło takie jak podaliśmy w czasie instalacji) następnie Dialup, z listy wybieramy typ naszego modemu, w sekcji "Wznawianie połączenia" wybieramy opcję "Stałe" w sekcji "Uwierzytelnienie" wpisujemy nasze dane użytkownika i hasło otrzymane od dostawcy internetu następnie jeżeli otrzymaliśmy adresy serwerów DNS to wpisujemy IP głównego serwera w "Podstawowy DNS" oraz dodatkowego w "Dodatkowy DNS". Wszystko powinno wyglądać mniej więcej tak jak na zrzucie:

1


Restartujemy IPCop -a wybieramy z zakładek System -> Wyłącz i wciskamy Uruchom ponownie, po ponownym połączeniu powinniśmy mieć połączenie z internetem.

2. Włączamy dostęp do SSH
Jeżeli chcemy mieć zdalny dostęp do konsoli na routerze to musimy włączyć serwer SSH, przechodzimy do System -> Dostęp przez SSH i zaznaczamy wszystkie pola, następnie na naszym komputerze uruchamiamy klienta SSH, dla Windows to jest program putty i wpisujemy adres serwera np. 192.168.0.1 port 222. Po połączeniu wpisujemy nazwę użytkownika np. root i hasło które podaliśmy przy instalacji.

2

3

4


3. Ukrywamy nasz serwer w sieci i internecie.
W tym celu wybieramy Firewall -> Opcje Firewall'a zaznaczamy "Wszystkie interfejsy" i wciskamy "Zapisz" od tej chwili nasz serwer nie będzie odpowiadał na ping wewnątrz sieci i z internetu.

5


4. Konfigurujemy zapisywanie logów
Aby skonfigurować jak długo logi mają być trzymane wybieramy kolejno Logi -> Ustawienia dziennika. Wpisujemy ile dni mają być trzymane logi oraz poziom ich szczegółowości, jeśli mamy duży dysk to możemy powiększyć te parametry, jeżeli mały to skróćmy czas trzymania logów.

6


5. Tworzymy kopię zapasową.
Po wstępnej konfiguracji warto utworzyć kopię zapasową systemu, przyda się jeżeli coś namieszamy w systemie i nasz router nie będzie działał prawidłowo. W tym celu wybieramy System -> Kopia, wciskamy przycisk "Utwórz" kopia plików konfiguracyjnych zostanie wykonana.

7

End
Wszelkie prawa zastrzeżone ColNet 2006 - 2008 strona wygenerowana w 0.0001 sekund
Strona znajduje się na serwerze elektorda.pl