IPCop - Samodzielna dystrybucja Linux, pełniąca rolę routera i firewalla z polskim interfejsem i zarządzaniem przez przeglądarkę.
Konfigurujemy modulację ruchem

Optymalne wykorzystanie łącza w sieci jest bardzo ważne, nie można dopuścić do całkowitego zapchania łącza przez jednego lub kilku użytkowników, do zapchania łącza najczęściej przyczynia się P2P, a dokładnie ciągłe wysyłanie plików do innych użytkowników. Szczególnie jest to nie korzystne dla łącz asymetrycznych takich jak TP DSL gdzie pobieramy z prędkością max 1024 a wysyłamy max z prędkością 256, jeżeli zapchana zostanie wysyłka nie osiągniemy pełnej prędkości pobierania, a strony będą się otwierać bardzo powoli. W IPCop jest na to rozwiązanie nie tak zaawansowane jak konfiguracja QoS (opisany w artykule powyżej) ale godne polecenia dla nie wielkich sieci gdzie ruch jest względnie mały.

Otwieramy panel administracyjny, przechodzimy kolejno do Usługi -> Modulacja ruchem, w zaznaczamy pole "Modulacja ruchem" w szybkość "Szybkość Downlink (kbit/s)" wpisujemy swoją prędkość pobierania, wyliczoną ze wzoru nasza_prędkość*90%=x na przykład 1024*90%= ok. 920 wpisujemy więc w pole pobierania wartość 920, następnie analogicznie wpisujemy naszą wysyłkę "Szybkość Uplink (kbit/s):" czyli na przykład 256*90%= ok. 230 a nawet możemy wpisać mniejszą wartość dla uplink (wysyłki) np. 220 nie zaszkodzi. Oczywiście jest to tylko przykład każdy musi wpisać wartości odpowiednie dla swojej sieci!

Teraz pozostaje nam przypisanie priorytetów do poszczególnych portów dla przykładu zamieszam moje wpisy z opisami:
80 tcp - wysoki - http - dla stron www
443 tcp - wysoki - szyfrowane http - dla szyfrowanych stron www
110 tcp - wysoki - pop3 - pobieranie poczty
53 tcp/udp - wysoki - dns - służy do tłumaczenia adresów ip na nazwy
25 tcp - średni - smtp - służy do wysyłanie poczty
22 tcp - wysoki - ssh - służy do zdalnej administracji
21 tcp - wysoki - ftp - służy do wysyłania, pobranie listy katalogów oraz logowania na serwer ftp
20 tcp - niski - ftp - służy do pobierani i wysyłania danych na serwer ftp

Aby dostosować swoją modulację ruchem trzeba się zapoznać z listą portów i wybrać które mają mieć jaki priorytet.
End
Wszelkie prawa zastrzeżone ColNet 2006 - 2008 strona wygenerowana w 0.0001 sekund
Strona znajduje się na serwerze elektorda.pl