IPCop - Samodzielna dystrybucja Linux, pełniąca rolę routera i firewalla z polskim interfejsem i zarządzaniem przez przeglądarkę.
Serwer proxy, czyli cache stron WWW

Serwer proxy w sieci tworzy kopie lokalne na dysku przeglądanych stron, przyśpiesza to wyświetlanie stron oraz oszczędza nasze łącze, ponieważ jeżeli jedna osoba z naszej sieci otworzy stronę np. wp.pl i za chwilę inna osoba z naszej sieci otworzy tę samą stronę, strona wp.pl nie zostanie pobrana ponownie z internetu tylko zostanie odczytana z lokalnego serwera proxy i wysłana do klienta. W IPCop proxy jest już domyślnie zainstalowany więc przyśpieszy nam to nam jego uruchomienie.

Logujemy się na nasz router za pomocą przeglądarki i wybieramy kolejno Usługi -> Proxy zaznaczamy: "Aktywny Green" i "Przezroczystość włączona. Green" (przez co nasz serwer proxy nie będzie widoczny dla użytkowników w sieci, będą z niego korzystać automatycznie bez konieczności konfiguracji przeglądarki) dodatkowo możemy włączyć Dziennik przez co będą logowane strony które odwiedzają nasi użytkownicy. Warto też ustawić "Rozmiar Cache (MB)" domyślnie jest 50, im mamy większy dysk i szybszy możemy wpisać większą wartość ja mam na dysku o prędkości 7200 obrotów i pojemności 40 GB wpisane 200 MB przy maksymalnej wielkości pliku 1024 KB. Po konfiguracji wciskamy "Zapisz" nasze proxy zostanie uruchomione.
End
Wszelkie prawa zastrzeżone ColNet 2006 - 2008 strona wygenerowana w 0.0001 sekund
Strona znajduje się na serwerze elektorda.pl