IPCop - Samodzielna dystrybucja Linux, pełniąca rolę routera i firewalla z polskim interfejsem i zarządzaniem przez przeglądarkę.
Serwer plików dla sieci, czyli konfiguracja Samby

W sieci lokalnej możemy udostępniać pliki pomiędzy komputerami, transfer jest zwykle bardzo szybki, więc użytkownicy chętnie udostępniają sobie pliki. Jest jeden warunek komputer który udostępnia pliki musi być ciągle włączony co nie wszystkim pasuje. U mnie w sieci postanowiłem więc wolne miejsce na dysku udostępnić użytkownikom którzy mogą "wrzucać" pliki na serwer aby inni mogli je pobrać, rozwiązanie jest dobre ponieważ trochę oszczędza łączę, oprócz tego ja sam udostępniłem użytkownikom katalog w trybie tylko do odczytu w którym znajdują się duże pliki potrzebne po instalacji systemu takie jak: OpenOffice, antywirusy, firewall, różnego rodzaju aktualizację do systemu. Przyśpiesza to czas "stawiania" systemu przy okazji oszczędza łącze.

W systemie Linux do udostępnienie plików służy pakiet "Samba" oprócz tego że możemy udostępniać pliki to Samba potrafi udostępniać drukarki oraz działać jako kontroler domeny dla komputerów z systemem Windows.

Tyle informacji, zaczynamy od pobrania pakietu Samba z strony http://www.ipcop.h-loit.de/ instalacja jest typowa, więc nie będę jej opisywał (jeżeli nie wiesz jak zainstalować dodatkowe oprogramowanie przeczytaj artykuł "Instalujemy dodatkowe oprogramowanie")

Po instalacji przechodzimy do konfiguracji w tym celu otwieramy przeglądarkę wpisujemy IP naszego router -a, logujemy się i przechodzimy do zakładki Usługi -> Samba, zaznaczamy "enable Samba Server ?" i wciskamy start. Następnie pojawia się nam okno logowanie wpisujemy jako użytkownik root i nasze hasło. Otwiera się nam panel administracyjny Samby. Wybieramy ikonę "Globals" w "workgroup" wpisujemy nazwę naszej grupy roboczej, w "netbios name" wpisujemy nazwę naszego routera np. serwer plików, przechodzimy do zakładki "Shares", wpisujemy nazwę pod którą ma być udostępniony katalog np. "pliki"i wciskamy "Utwórz Współudział" w "path" wpisujemy scieżkę do udostępnionego folderu np. /home/samba/pliki/ następnie "read only" wybieramy "No" w ten sposób wszyscy będą mieli prawo do zapisu w katalogu, następnie "guest ok" wybieramy "yes" udostępniamy w ten sposób katalog dla wszystkich w trybie gościa. Następnie logujemy się na serwer za pomocą ssh przechodzimy do katalogu home komendą: cd /home/ i tworzymy katalog za pomocą polecenia mkdir samba przechodzimy do katalogu samba poleceniem cd samba i tworzymy folder pliki poleceniem mkdir pliki, pozostaje nam tylko nadać prawa dostępu do katalogu pliki, poleceniem chmod 777 pliki od tej pory w sieci jest widoczny nasz serwer z udostępnionym katalogiem pliki każdy użytkownik z sieci może wgrać na niego pliki, pobrać pliki, kasować i modyfikować.
End
Wszelkie prawa zastrzeżone ColNet 2006 - 2008 strona wygenerowana w 0.0002 sekund
Strona znajduje się na serwerze elektorda.pl